Skip to main content
Remiantis naujausiu PSO

Tyrimu daugiau nei 700 mln žmonių gyvena su negydoma hipertenzija

TIKSLŪS MATAVIMAI

Naujausio PSO tyrimo duomenimis, daugiau nei 700 mln. žmonių gyvena su negydoma hipertenzija

Remiantis pirmąja išsamia pasauline hipertenzijos paplitimo, nustatymo, gydymo ir kontrolės tendencijų analize, kurią atliko Londono imperatoriškasis koledžas, 30–79 metų suaugusiųjų, sergančių hipertenzija, skaičius per pastaruosius trisdešimt metų išaugo nuo 650 mln. iki 1,28 mlrd. PSO ir paskelbta 2021 m. rugpjūčio 25 d. „The Lancet“. Beveik pusė šių žmonių nežinojo, kad serga hipertenzija.

Rossmax Z5 kraujo spaudimo matuoklis

Aptinka aritmiją, susijusią su greitu ir lengvu kraujo spaudimo matavimu ir tiksliai atskiria prieširdžių virpėjimą nuo papildomų dūžių.
Hipertenzija ženkliai padidina širdies, smegenų ir inkstų ligų riziką ir yra viena iš pagrindinių mirties ir ligų priežasčių visame pasaulyje. Ją galima nesunkiai aptikti matuojant kraujo spaudimą namuose ar sveikatos centre, o dažnai galima veiksmingai gydyti pigiais vaistais. Pasaulinio gydytojų ir mokslininkų tinklo atliktas tyrimas apėmė 1990–2019 m. Jame buvo naudojami kraujo spaudimo matavimo ir gydymo duomenys iš daugiau nei 100 milijonų 30–79 metų žmonių 184 šalyse, kartu apimantys 99 % pasaulio gyventojų, todėl tai yra pati išsamiausia iki šiol pasaulinių hipertenzijos tendencijų apžvalga.

Analizuodami šį didžiulį duomenų kiekį, mokslininkai nustatė, kad bendras hipertenzijos lygis pasaulyje nuo 1990 m. iki 2019 m. mažai pasikeitė, tačiau našta perėjo nuo turtingų šalių į mažas ir vidutines pajamas gaunančias šalis. Hipertenzijos lygis sumažėjo turtingose šalyse, kuriose dabar hipertenzijos lygis yra žemiausias, tačiau išaugo daugelyje mažas ar vidutines pajamas gaunančių šalių. Dėl to 2019 m. Kanadoje, Peru ir Šveicarijoje hipertenzijos paplitimas buvo vienas mažiausių pasaulyje, o vieni didžiausių tarp moterų – Dominikos Respublikoje, Jamaikoje ir Paragvajuje, o tarp vyrų – Vengrijoje, Paragvajuje ir Lenkijoje. Nors nuo 1990 m. sergančiųjų hipertenzija procentas mažai pasikeitė, hipertenzija sergančių žmonių skaičius padvigubėjo iki 1,28 mlrd. Tai visų pirma lėmė gyventojų skaičiaus augimas ir senėjimas. 2019 m. daugiau nei milijardas žmonių, sergančių hipertenzija (82% visų žmonių, sergančių hipertenzija pasaulyje), gyveno mažas ir vidutines pajamas gaunančiose šalyse.

APIE 580 MILIJONŲ TURINČIŲ HIPERTENZIJĄ ŽMONIŲ TO NEŽINO

Didelės diagnozės ir gydymo spragos

Nors diagnozuoti hipertenziją yra nesudėtinga ir palyginti lengva gydyti nebrangiais vaistais, tyrimas atskleidė reikšmingas diagnozės ir gydymo spragas. Tyrimas taip pat parodė, kad daugiau nei pusė žmonių (53 % moterų ir 62 % vyrų), sergančių hipertenzija, arba iš viso 720 milijonų žmonių, negavo reikiamo gydymo. Kraujospūdis buvo kontroliuojamas, o tai reiškia, kad vaistai buvo veiksmingi siekiant normalizuoti kraujospūdį mažiau nei 1 iš 4 moterų ir 1 iš 5 vyrų, sergančių hipertenzija.
Apie 580 milijonų žmonių, sergančių hipertenzija (41 % moterų ir 51 % vyrų), nežinojo apie savo būklę, nes jiems hipertenzija niekada nebuvo diagnozuota.
Profesorius Majidas Ezzati, vyresnysis tyrimo autorius ir Pasaulinės aplinkos sveikatos profesorius Londono Imperatoriškojo koledžo Visuomenės sveikatos mokykloje, sakė: „Praėjus beveik pusei amžiaus nuo tada, kai pradėjome gydyti hipertenziją, kurią lengva diagnozuoti ir gydyti nebrangiais vaistai, bet vis dar yra tiek daug žmonių, sergančių aukštu kraujospūdžiu pasaulyje ir negaunančių reikiamo gydymo.
Vyrai ir moterys Kanadoje, Islandijoje ir Korėjos Respublikoje greičiausiai gaudavo vaistus veiksmingai hipertenzijai gydyti ir kontroliuoti, ir 2019 m. daugiau nei 70 % hipertenzija sergančių asmenų buvo gydomi. Palyginti, vyrai ir moterys Afrikoje į pietus nuo Sacharos Centrinės, Pietų ir Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno salų šalys yra mažiausiai linkusios gauti vaistus. Kai kuriose šių regionų šalyse gydymo lygis buvo mažesnis nei 25 % moterų ir 20 % vyrų, todėl atsirado didžiulė pasaulinė gydymo nelygybė. Džiugina tai, kad kai kurios vidutines pajamas gaunančios šalys sėkmingai padidino gydymo mastą ir dabar pasiekia geresnių gydymo ir kontrolės rodiklių nei dauguma dideles pajamas gaunančių šalių. Pavyzdžiui, Kosta Rikoje ir Kazachstane gydymo lygis dabar didesnis nei daugelyje didesnes pajamas gaunančių šalių.
Tarptautiniai finansuotojai ir nacionalinės vyriausybės turi teikti pirmenybę pasauliniam gydymo teisingumui dėl šios didelės pasaulinės sveikatos rizikos.
Daktaras Bin Zhou, Londono imperatoriškojo koledžo Visuomenės sveikatos mokyklos mokslinis bendradarbis, vadovavęs analizei, sakė: „Nors nuo 1990 m. daugumoje šalių pagerėjo hipertenzijos gydymo ir kontrolės rodikliai, daugumoje pogrupių pokyčių buvo nedaug. Sacharos Afrikos ir Ramiojo vandenyno salų šalys, tarptautiniai finansuotojai ir nacionalinės vyriausybės turi teikti pirmenybę pasauliniam gydymo teisingumui, kad būtų išvengta šios didelės pasaulinės sveikatos rizikos.

APIE 580 MILIJONŲ TURINČIŲ HIPERTENZIJĄ ŽMONIŲ TO NEŽINO

Naujos PSO rekomendacijos dėl hipertenzijos gydymo

Šiandien taip pat paskelbtose „PSO gairėse dėl farmakologinio suaugusiųjų hipertenzijos gydymo“ pateikiamos naujos rekomendacijos, padėsiančios šalims pagerinti hipertenzijos valdymą. Dr Taskeen Khan iš PSO Neinfekcinių ligų departamento, vadovavęs gairių rengimui, sakė: „Naujosios pasaulinės hipertenzijos gydymo gairės, pirmosios per 20 metų, pateikia naujausias ir aktualiausias įrodymais pagrįstas gaires, kaip padėti vaistais nuo hipertenzijos suaugusiems.
Rekomendacijose nurodomas kraujo spaudimo lygis norint pradėti gydymą, kokio tipo vaistus ar vaistų derinį vartoti ir kaip dažnai reikia tikrinti kraujospūdį. Be to, gairėse pateikiamas pagrindas, kaip gydytojai ir kiti sveikatos priežiūros darbuotojai gali prisidėti prie hipertenzijos nustatymo ir valdymo gerinimo.
Dr Bente Mikkelsen, PSO Neinfekcinių ligų departamento direktorius, pridūrė: „Negalima perdėti poreikio geriau valdyti hipertenziją. Laikantis šiose naujose gairėse pateiktų rekomendacijų, didinant ir gerinant prieigą prie vaistų nuo kraujo spaudimo, nustatant ir gydant gretutines ligas, tokias kaip diabetas ir esamos širdies ligos, skatinant sveikesnę mitybą ir reguliarų fizinį aktyvumą bei griežčiau kontroliuojant tabako gaminius, šalys gali išgelbėti gyvybes ir sumažinti visuomenės sveikatos išlaidas“.
Norite sužinoti daugiau?
Tiesiog aplankykite mus @